Πέμπτη, 16 Ιουλίου 2020 00:00

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ - ΑΤΟΜΙΚΑ ΔΕΛΤΙΑ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ (SCORE REPORTS)

exam resultsΕάν είστε υποψήφιος, έχετε πρόσβαση στα αποτελέσματα των εξετάσεων μέσω της ιστοσελίδας www.chinesetest.cn εισάγοντας το όνομα χρήστη (Username) και τον προσωπικό κωδικό πρόσβασης (Password) έναν μήνα μετά την εξέταση. Εναλλακτικά συμπληρώνετε τον Αριθμό Εισιτηρίου Εισόδου Εξέτασης (HSK Admission Ticket) και το όνομα του εξεταζόμενου όπως εμφανίζεται στο Admission Ticket στο πεδίο Score Report.

Οι Επίσημες Αναφορές Αναλυτικής Επίδοσης των υποψηφίων (Score report) θα είναι διαθέσιμες για παραλαβή/αποστολή στο Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών 50 ημέρες μετά την ημερομηνία εξέτασης

Ώρες παραλαβής πιστοποιητικών: 10.00 – 14.00 (Δευτέρα - Παρασκευή)

Διεύθυνση παραλαβής: Ευελπίδων 29, 11362 Αθήνα, 5ος όροφος

Α. Επιτυχόντες μεμονωμένοι υποψήφιοι

1. Αν επιθυμείτε να σας αποστείλουμε το πιστοποιητικό σας:
  • Κατεβάστε, συμπληρώστε, και υπογράψτε τη σχετική αίτηση.
  • Αποστείλετε τη συμπληρωμένη αίτηση μαζί με απλό φωτοαντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου ή άλλου νόμιμου αποδεικτικού ταυτοπροσωπίας (πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας με φωτογραφία σφραγισμένη από Δημόσια Αρχή ή δίπλωμα οδήγησης).

Η αποστολή των εγγράφων μπορεί να γίνει ως εξής:

• Ταχυδρομικώς με απλό ταχυδρομείο (αποκλείονται οι συστημένες αποστολές):    Ευελπίδων 29, 113 62 Αθήνα
  • Με email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Η αποστολή του Πιστοποιητικού/ Ατομικού Δελτίου Επίδοσης Υποψηφίου γίνεται:

• Μέσω υπηρεσίας ταχυμεταφοράς με οικονομική επιβάρυνση του παραλήπτη αφού o παραλήπτης καλέσει την υπηρεσία ταχυμεταφοράς που τον εξυπηρετεί και δώσει εντολή για παραλαβή του πιστοποιητικού από το Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών, Ευελπίδων 29, 113 62 Αθήνα.
  1. Αν επιθυμείτε να παραλάβετε αυτοπροσώπως το πιστοποιητικό σας από τα γραφεία του Ινστιτούτου Κομφούκιος Αθηνών:
  • Απαιτείται επίδειξη της ταυτότητας, του διαβατηρίου ή της άδειας παραμονής σας ή άλλο νόμιμο αποδεικτικό ταυτοπροσωπίας (πιστοποιητικό ταυτοπροσωπίας με φωτογραφία σφραγισμένη από Δημόσια Αρχή ή δίπλωμα οδήγησης).

3. Αν επιθυμείτε να παραλάβει το πιστοποιητικό σας συγγενής α' βαθμού (πατέρας, μητέρα, αδελφός, αδελφή) από τα γραφεία του Ινστιτούτου Κομφούκιος Αθηνών:

• Ο εξουσιοδοτούμενος συγγενής α' βαθμού πρέπει να προσκομίσει ταυτότητα, διαβατήριο ή άλλο νόμιμο αποδεικτικό ταυτοπροσωπίας του και ταυτότητα ή διαβατήριο ή απλό φωτοαντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου του υποψήφιου.

4. Αν επιθυμείτε να παραλάβει το πιστοποιητικό σας τρίτο πρόσωπο από τα γραφεία του Ινστιτούτου Κομφούκιος Αθηνών:

• Κατεβάστε, συμπληρώστε, και υπογράψτε τη σχετική αίτηση.
  • Κατεβάστε και συμπληρώστε τη σχετική εξουσιοδότηση (Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/1986). Θεωρήστε το γνήσιο της υπογραφής σας στην εξουσιοδότηση από Αστυνομικό Τμήμα ή ΚΕΠ.
  • Το εξουσιοδοτούμενο τρίτο πρόσωπο πρέπει να προσκομίσει τη συμπληρωμένη αίτηση και τη θεωρημένη εξουσιοδότηση στο Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών μαζί με ταυτότητα, διαβατήριο ή άλλο νόμιμο αποδεικτικό ταυτοπροσωπίας του και ταυτότητα ή διαβατήριο ή απλό φωτοαντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου του υποψήφιου.

Β. Ιδιοκτήτες και καθηγητές σχολείων και Κέντρων Ξένων Γλωσσών

• Τα πιστοποιητικά μπορούν να αποσταλούν μόλις είναι διαθέσιμα από τον εξεταστικό φορέα.
  • Η αποστολή γίνεται μέσω υπηρεσίας ταχυμεταφοράς με οικονομική επιβάρυνση του παραλήπτη.
  • Η παράδοση των πιστοποιητικών στους επιτυχόντες υποψήφιους γίνεται με ευθύνη του ιδιοκτήτη Κέντρου Ξένων Γλωσσών ή καθηγητή που έχει εγγράψει τους υποψήφιους.