Παρασκευή, 18 Ιουνίου 2021 00:00

Ανακοίνωση της Πανελλήνιας Διεξαγωγής του 20ου Διαγωνισμού «Κινεζική Γέφυρα» 2021

chinesebridge2021

Ο Διαγωνισμός «Κινεζική Γέφυρα» (Chinese Bridge) είναι ένας μεγάλος παγκόσμιος διαγωνισμός που πραγματοποιείται κάθε χρόνο. Στόχος του είναι να παρέχει στους μαθητές την ευκαιρία να δείξουν την επάρκειά τους στην κινεζική γλώσσα και να μάθουν ο ένας από τον άλλον, προκειμένου να βελτιώσουν την κατανόησή τους για την κινεζική γλώσσα και τον πολιτισμό.

To θέμα του φετινού διαγωνισμού:

Ένας Κόσμος, Μια Οικογένεια

Διοργανωτές:

• Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
  • Ινστιτούτο Κομφούκιος στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
  • Πρεσβεία της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας στην Ελληνική Δημοκρατία

Χρόνος: Ιούνιος - Ιούλιος

Περιεχόμενα του διαγωνισμού:

(1) Προκαταρκτικός διαγωνισμός: καταγράψτε μια επίδειξη ταλέντου στα κινεζικά (π.χ. τραγουδήστε ένα κινεζικό τραγούδι, γράψτε κινεζική καλλιγραφία, παρουσιάστε κινεζική χαρτοκοπτική, παρουσιάστε ένα σύντομο πρόγραμμα κινεζικών πολεμικών τεχνών κ.λπ.) διάρκειας 2-3 λεπτών και στείλτε το βίντεό σας στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. πριν από τις 15 Ιουλίου 2021.

(2) Τελικός διαγωνισμός: οι νικητές του προκαταρκτικού διαγωνισμού θα ανταγωνίζονται διαδικτυακά απαντώντας σε ερωτήσεις σχετικά με την Κίνα.

Συμμετέχοντες:

Ο διαγωνισμός είναι ανοιχτός σε άτομα που πληρούν τα ακόλουθα κριτήρια:

• Φοιτήτρια / Φοιτητής Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος
  • Ηλικίας μεταξύ 18 και 30 ετών
  • Μη κινεζικής ιθαγένειας
  • Γεννήθηκε και μεγάλωσε εκτός της Κίνας
  • Η μητρική του γλώσσα δεν είναι η κινεζική
  • Δεν έχει συμμετάσχει στον ημιτελικό και τον τελικό διαγωνισμό που πραγματοποιήθηκε στην Κίνα τα προηγούμενα χρόνια

Βραβεία:

• Πρώτο βραβείο (1 άτομο).
    Ο πρώτος νικητής του διαγωνισμού θα συμμετάσχει επίσης στον παγκόσμιο διαγωνισμό «Κινεζική Γέφυρα» εκπροσωπώντας την Ελλάδα και θα έχει την ευκαιρία να κερδίσει υποτροφία για σπουδές στην Κίνα.
  • Δεύτερο βραβείο (2 άτομα)
  • Τρίτο βραβείο (3 άτομα)
  • Βραβείο αριστείας (4 άτομα)

Στοιχεία επικοινωνίας:

• Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Ινστιτούτο Κομφούκιος στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης