Τετάρτη, 15 Μαρτίου 2017 00:00

Ίδρυση τoυ Ελληνικού CRI Fan Club στο BCI

CRI Fun Club 1

Στις 28 Φεβρουαρίου 2017 πραγματοποιήθηκε η τελετή ίδρυση του Ελληνικού CRI Fan Club στο Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών (BCI). Ο κ. Ma Donghui, αναπληρωτής αρχισυντάκτης του CRI, ο κ. Liu Jingdong, επικεφαλής του Τμήματος Ειδήσεων της πρεσβείας της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας στην Ελλάδα και ο καθηγητής κ. Zu Lijun, συν-διευθυντής του BCI στην Αθήνα, στήριξαν το εγχείρημα με τις ομιλίες τους.

Ο κ. Sun Jingli, επικεφαλής του Ελληνόφωνου Καναλιού Μετάδοσης του CRI, πρότεινε την περαιτέρω συνεργασία του τμήματος του με το Ινστιτούτο Κομφούκιος. Στο πλαίσιο αυτό, αναμένεται η επέκταση του πεδίου των δραστηριοτήτων μεταξύ των δύο φορέων, προκειμένου να διευρυνθεί η πλατφόρμα εκμάθησης της κινεζικής γλώσσας για τους Έλληνες σπουδαστές της κινεζικής. Ο καθηγητής κ. Zu Lijun τόνισε στην ομιλία του ότι το BCI έχει συμβάλλει ιδιαιτέρως στην αμοιβαία φιλία μεταξύ των δύο χωρών και είναι πάντα έτοιμο και πρόθυμο να βοηθήσει τους Έλληνες που ενδιαφέρονται για την κινεζική γλώσσα και τον πολιτισμό. Το Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών αποτελεί εστία όλων των Ελλήνων σπουδαστών της κινεζικής.

CRI Fun Club 2