Εάν είστε καθηγητής κινεζικής γλώσσας και ενδιαφέρεστε για μια θέση διδασκαλίας σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Ελλάδας, μπορείτε να υποβάλετε την αίτησή σας.

Απαραίτητα προσόντα υποψηφίων:

• Πανεπιστημιακό πτυχίο στις κινεζικές σπουδές (Κινέζικη Γλώσσα και Πολιτισμός, Μετάφραση από/προς την κινεζική, Σινολογία, Κινέζικη Ιστορία ή/και Φιλοσοφία) ή πανεπιστημιακό πτυχίο στην εκπαίδευση ή τη γλωσσολογία από πανεπιστήμιο της Κίνας.
  • Πιστοποιητικό πολύ καλής (Γ1/C1) ή άριστης γνώσης (Γ2/C2) της αγγλικής γλώσσας.
  • Διδακτική εμπειρία διάρκειας τουλάχιστον δύο (2) χρόνων, σε φορείς ή οργανισμούς ή επιχειρήσεις του δημόσιου ή/και του ιδιωτικού τομέα με αντικείμενο συναφές με το αντικείμενο θέσης, μετά την απόκτηση του βασικού τίτλου σπουδών με τον οποίο ο υποψήφιος μετέχει στη διαδικασία επιλογής.
  • Γνώση χειρισμού υπολογιστών και ειδικότερα: α) επεξεργασίας κειμένου, β) υπολογιστικών φύλλων, γ) υπηρεσιών διαδικτύου και δ) εφαρμογών υπηρεσιών τηλεδιάσκεψης (π.χ. ΖΟΟΜ).

Επιθυμητά πρόσθετα προσόντα υποψηφίων:

• Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Εξειδίκευσης (ΜΔΕ) στη Διδασκαλία της Κινεζικής Γλώσσας σε Αλλόγλωσσους (TCSOL) ή στην Εκπαίδευση ή στη Γλωσσολογία ή στη Σινολογία.
  • Καλή ή πολύ καλή ή άριστη γνώση της ελληνικής γλώσσας.

Λοιποί όροι:

• Οι αλλοδαποί υποψήφιοι όλων των εθνικοτήτων πρέπει να έχουν ελληνική άδεια διαμονής. Οι αιτούντες από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης θα κληθούν για συνέντευξη μόνο εάν διαθέτουν ήδη έγκυρη ελληνική άδεια διαμονής / άδεια εργασίας.
  • Ως διδακτική εμπειρία που λαμβάνεται υπόψη, νοείται η απασχόληση που έχει αποκτηθεί δυνάμει σύμβασης εργασίας ή δυνάμει σύμβασης μίσθωσης έργου στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα σε καθήκοντα ή έργα, ταυτόσημα ή συναφή με τα αναφερόμενα στην παρούσα περιγραφή, μετά την απόκτηση του βασικού τίτλου σπουδών με τον οποίο ο υποψήφιος μετέχει στη διαδικασία επιλογής της πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Αντικείμενο έργου:

• Σχεδιασμός, προετοιμασία και παράδοση μαθημάτων σε διάφορα επίπεδα και ηλικιακές ομάδες
  • Προετοιμασία των μαθητών για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις της κινεζικής γλώσσας
  • Βαθμολόγηση και ανάθεση προφορικών και γραπτών εργασιών
  • Δημιουργία νέου υλικού διδασκαλίας, συμπεριλαμβανομένων των οπτικοακουστικών μέσων
  • Οργάνωση και συμμετοχή σε κοινωνικές, πολιτιστικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις προώθησης της γλώσσας
  • Επιτήρηση στις γραπτές εξετάσεις HSK, YCT
  • Τήρηση απουσιολογίου σπουδαστών, αρχείων προόδου και ωρών διδασκαλίας
  • Ενημέρωση των γονέων των ανηλίκων σχετικά με την πρόοδό τους.

Δεξιότητες:

• Εξαιρετικές προφορικές και γραπτές δεξιότητες επικοινωνίας
  • Αποτελεσματικές δεξιότητες ακρόασης
  • Δημιουργικές δεξιότητες και ιδέες για τον σχεδιασμό ελκυστικών μαθημάτων (Δια Ζώσης ή Εξ Αποστάσεως διδασκαλία)
  • Εξαιρετικές δεξιότητες σχεδιασμού και οργάνωσης
  • Ικανότητα να λειτουργεί υπό πίεση
  • Ευελιξία, πολιτιστική ευαισθησία, ανοχή και υπομονή.

Προσφέρουμε:

• Ανταγωνιστικό μισθό
  • Εξαιρετικές συνθήκες εργασίας
  • Ασφαλιστική κάλυψη.

Στοιχεία επικοινωνίας: αρμόδια Δήμητρα Κλουβάτου, E: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , T: 210-8226735 (ώρες 09:00 – 12:00, Δευτέρα έως Παρασκευή).

Μπορείτε να υποβάλετε το αναλυτικό βιογραφικό σημείωμα (στα ελληνικά ή αγγλικά, σύμφωνα με το πρότυπο Europass) και τα αντίγραφα των τίτλων σπουδών που αναφέρετε στο βιογραφικό σας με συνοδευτική επιστολή στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή/και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε..