Πέμπτη, 02 Απριλίου 2015 00:00

Σεμινάριο Καθηγητών Κινεζικής Γλώσσας – 2015

Ambassador Zou from the left-1

Έναρξη Τελετής του Διαγωνισμού “Chinese Bridge”(汉语 桥 比赛) στην Ελλάδα

Στις 29 Μαρτίου 2015 πραγματοποιήθηκε στο Ινστιτούτο Κομφούκιος Αθηνών το «Σεμινάριο Καθηγητών Κινεζικής Γλώσσας 2015» και ανακοινώθηκε η Έναρξη της Τελετής του Διαγωνισμού «Chinese Bridge» στην Ελλάδα. Στην ημερίδα παρευρέθησαν ο πρέσβης της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας στην Ελλάδα κος Ζου Xiaoli, οι δύο συν-διευθυντές του Ινστιτούτου Κομφούκιος Αθηνών κα Yang Xiuqin και Δρ. Δημήτρης Καρδαράς και περισσότεροι από 40 καθηγητές της κινεζικής γλώσσας που έχουν μητρική γλώσσα την κινεζική ή την ελληνική. Η έξοχη ομιλία του κου Ζου Xiaoli αφορούσε στη σχέση μεταξύ της Κίνας και της Ελλάδας, στα τρέχοντα επιχειρηματικά έργα και σχέδια συνεργασίας των δύο χωρών όπως η επέκταση της εταιρίας COSCO στον Πειραιά και στη σημασία της διδασκαλίας της κινεζικής γλώσσας στην Ελλάδα για την προώθηση της κατανόησης μεταξύ των δύο λαών. Επιπλέον, προσκάλεσε ευγενικά όλους τους εκπαιδευτικούς να επισκεφτούν την πρεσβεία της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας στην Αθήνα και ενθάρρυνε την αμεσότητα της επικοινωνίας με την Πρεσβεία μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από τους δασκάλους για κάθε εξεταζόμενο θέμα. Στο πλαίσιο της αναφοράς του στην επίσημη αναγνώριση της διεθνούς τυποποιημένης εξέτασης της κινεζικής γλώσσας HSK που εξετάζει και αξιολογεί την επάρκεια στους σπουδαστές της κινεζικής γλώσσας και εκδίδεται από το Χάνπαν (Hanban), ο κος Zou Xiaoli τόνισε ότι θα έρθει σε επαφή με το Χάνπαν στην Κίνα και τους εμπλεκόμενους φορείς στην Ελλάδα προκειμένου να καταβληθεί κάθε δυνατή προσπάθεια επίλυσης του θέματος το συντομότερο. Ακολούθησε μια σύντομη εισαγωγή από την κα Yang Xiuqin, συν-διευθύντρια του BCI στην Αθήνα, σχετικά με τις διαδικασίες του Διαγωνισμού «Chinese Bridge» (Κινέζικη Γέφυρα) (汉语 桥 比赛) και προσκάλεσε τους καθηγητές να ενθαρρύνουν τους σπουδαστές τους να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 2 Μαΐου 2015, στο BCI στην Αθήνα. Τέλος, οι καθηγητές μοιράστηκαν τις σκέψεις και τις εμπειρίες τους από τη διδασκαλία της κινεζικής διδασκαλία και όλοι εξέφρασαν τις ευχαριστίες τους για την εξαίρετη ομιλία του κου Ζου Xiaoli και την εκτίμησή τους προς το Ινστιτούτο Κομφούκιο Αθηνών για τη διοργάνωση αυτής της σπουδαίας εκδήλωσης.